DOMINIKA NAZIĘBŁY

Rocznik 1986. Absolwentka łódzkiej ASP, w 2010 obroniła dyplom w pracowni projektowania ubioru. Laureatka wielu konkursów modowych mi.in.: Złota Nitka, Fresh Look Sopot Fashion Days.
W 2012 roku wyróżniona przez brytyjski portal Not Just a Label tytułem ‘Black Sheep’ - najbardziej obiecujący młodzi projektanci na świecie. Na swoim koncie ma liczne publikacje w magazynach polskich i zagranicznych m.in.: Sublime Magazine, Fiasco Magazine, Contributor Magazine, Fashion Magazine, Elle, Moda&Styl, Wysokie Obcasy.
W projektowaniu świadomy design interesuje ją najbardziej, w tym nurcie tworzy swoje kolekcje. Jako narzędzi projektowych używa upcyclingu, recyclingu, wykorzystuje tkaniny ekologiczne. Kolekcję Cold Summer prezentowała podczas łódzkiego Fashion Weeku oraz wystawie młodych designerów europejskich [C]Kult w Paryżu.
Estetycznie jej projekty to świeży design z przymrużeniem oka.

EKO UBRANIE

NASZ WYBÓR

Ubrania Dominiki Naziębły produkowane są wyłącznie z ekologicznych materiałów takich jak certyfikowana bawełna organiczna, bambus lub materiały recyclingowe.


EKOLOGICZNA MODA TO DZISIEJSZA KLASYKA.

Chcemy i mamy tę przyjemność dzielić się nią z Wami.


Z CZEGO PRODUKUJE SIE UBRANIA?


*BAWEŁNA KONWENCJONALNA

Bawełnę uprawia się na zaledwie 2,5% ziemi uprawnej świata. Mimo to na jej uprawy przypada 25% światowego zużycia środków owadobójczych (insektycydów) oraz 8 do 10% nawozów sztucznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku na całym świecie dochodzi do ok. 20 000 zgonów w wyniku przypadkowego zatrucia pestycydami oraz 25 milionów przypadków ostrego zatrucia pestycydami.
Do pracy na plantacjach bawełny zmuszane są tysiące dzieci. W Uzbekistanie 450 tys. dzieci każdego roku, w Egipcie ok. miliona dzieci.
Do wyprodukowania 1 kg surowej bawełny (ok. 2 pary spodni) potrzeba do 29 000 litrów wody. Szacuje się, że uprawa bawełny odpowiada za 1 – 6% ogólnoświatowego zużycia słodkiej wody. W Uzbekistanie Morze Aralskie zmniejszyło swoją objętość o 85%, zwiększając przy tym zasolenie o prawie 600%, co spowodowało wymarcie wszystkich zwierząt żyjących w tym akwenie.


*BAWEŁNA ORGANICZNA (ekologiczna)

Doskonałe porównanie: są dwie dłonie; jedna jest czysta, druga - brudna. To, którą ręką chcę jeść to mój wybór.
Istnieje bawełna organiczna i bawełna konwencjonalna. To bawełna i to bawełna. W porównaniu z konwencjonalną bawełną, produkcja bawełny ekologicznej charakteryzuje się całkowitym zakazem stosowania środków chemii rolnej takich jak pestycydy, herbicydy oraz nawozy sztuczne, dzięki czemu szkodliwość dla środowiska całego cyklu życia produktu zmniejsza się aż o ok. 90%.
W ekologicznych uprawach bawełny wykorzystywane są nieszkodliwe dla środowiska substancje, podlegające biodegradacji, np. kwas cytrynowy, czy przymrozki (do defoliowania), naturalnie owadobójczy czosnek i papryczki chilli, lucerna, pożyteczne owady, obornik do nawożenia, serwatka i wyciąg z drzewa neem na szkodniki, a odchwaszcza się ręcznie, bądź haczką. Ekologiczni rolnicy ręcznie zbierają bawełnę, dzięki czemu jest ona o wiele czystsza, a do jej mycia używane są łagodne, naturalne środki, dzięki czemu jest lepszej jakości. Podczas procesów barwienia używane są naturalne barwniki (np. gliny).
Włókna ekologicznej bawełny są znacznie silniejsze, bo nie są osłabione silnymi chemicznymi środkami czyszczącymi i barwnikami. Organiczna bawełna jest miła i delikatna w dotyku, jako, że włókna pozostają w nienaruszonej postaci, nie są niszczone przez chemikalia, nie używa się do niej formaldehydu co stanowi mniejsze ryzyko wywołania alergii.
Pola uprawy bawełny zdobywają certyfikat organicznych dopiero po trzech następujących latach używania gleby całkowicie wolnej od pestycydów i chemii.

Copyright Dominika Naziębły 2014. All Rights Reserved.

Created by Paweł Pindelski. Email: pindelski.pawel@gmail.com